Jó ideje összeraktam már egy helyre, egyetlen mappába az összes képet, ami Félixről készült. Ez úgy 2000-2500 kép lehet. Ahogy már írtam, ezekből úgy 30-40 van kinyomtatva és kitéve a ház különböző helyiségeiben, további 40-50 kép került még kinyomtatásra az évek során.
Már régóta cél, hogy átnézzük az összes képet, kiválasztani a legjobbak 30-50-100 képet, elvinni és fotópapírra kinyomtattatni belőlük annyit és akkorát, hogy a mostaninál jobb minőségben meglegyenek.
De erre egyelőre képtelenek vagyunk. Akár együtt, akár egyedül kezdjük/kezdem el nézegetni, osztályozni a fotókat, néhány megnézése után máris sírás tör ránk. Ahogy most is. Felidéződik az ünnepnap, amikor a fotó készült, vagy ha az a hétköznapot mutatja, akkor az talán még rosszabb.
Érdekes módon, a fotókat 2 nagy részre lehet osztani. A korábbiakra és a mostaniakra.
Ami ebben az érdekes, hogy a mostani kategóriába a tavaly nyár óta elkészült fotók tartoznak. Ugyanis nemigen lehet különbséget tenni az elmúlt 1 év fotói között. Félix az elmúlt 1 évben nemigen változott. Nőtt, kicsit megnyúlt, a lába fél év alatt 2 számot is nőtt, de ugyanaz a csillogás, ugyanaz a zsiványság fedezhető fel már a tavalyi fotókon is, mint az ideieken. Persze vannak kivételes fotók, amik kilógnak a sorból, de ugyanígy sikerült időnként a „bambább” pillanatait is megörökíteni, nem ezek a jellemzőek.
A korábbi fotóin meg egyértelműen beazonosítható, hogy ő akkor még egy csecsemő volt. De Félix mintha nem kétévesen, hanem másfél évesen lépte volna át a csecsemőkor és a kisgyermekkor határát.
Persze ennek megítélésében jelentős szerepet játszik a járás elsajátítása, magabiztossá válása. Félix korán felállt, 1 évesen már tudott menni, persze akkor még gyorsabb és hatékonyabb volt neki négykézláb. Tudom, nem csoda ez, de fiú létére tényleg korán kezdett el járni.
És iszonyodom szembesülni a valósággal: azt az érintést, azt az illatot, azt a folyamatos lotyogást, azokat már soha nem fogjuk ismételten érezni, látni, hallani, azok már csak az emlékeinkben élnek tovább.
Ha a korábbi fotóit nézegetem, ahol még hajatlan csöppségként alszik a mamája vállán, vagy nyelvét öltögetve mosolyog a fürdőkádban, vagy pöffeszkedik a felfújható medencéjében, mindig belémhasít a fájdalmas felismerés: ez a csöppnyi kis élet nem jut majd el az óvodáskorba, hanem 2010. augusztus 5-én este 8 óra 35 perckor véget ér. Váratlanul, lényegében előzmények nélkül, elkerülhetetlenül véget ér.
Persze sokkoló felidézni egy július eleji emléket, mondjuk július 7-re világosan emlékszem egy munkahelyi esemény miatt, és iszonyat, hogy Félixnek akkor már kevesebb mint 1 hónap volt csak hátra az életéből. Vagy világosan emlékszem július 30-a péntek estére. Akkor neki már nem volt hátra 1 hét. Illetve fel tudom idézni az összes napot augusztus elején másodikától ötödikéig, hétfőtől csütörtökig. És beleőrülök a gondolatba, hogy azok az utolsó napok voltak ennek az angyalkának, amit velünk tölthetett.
De mégis: a tragikus végzetet a korábbi, csecsemőkori fotók hordozzák magukban, nem a mostaniak.
Ennek nem tudom az okát, de így érzem.
Persze ehhez kell ez a rohanó világ, amikor az embernek ne jut ideje, energiája méltóképpen kiélvezni a hétköznapok apró kis örömeit. Nem észrevenni nem jut idő, mert ahhoz már kellően bölcsek vagyunk talán. De hogy tényleg kiélvezzük azt úgy, ahogy azt a gyermekünk megérdemli, arra sokszor nincs lehetőség.
Gyakran hazafelé jövet a másfél órás autózás ideje alatt a feleségemmel beszéltem telefonon. Napi dolgokat, otthoni, munkahelyi történéseket. De az otthoni történések 90%-ban a Félixről szóltak. Így aztán ha sokszor nem is voltam szemtanúja egy-egy nagy eseménynek, állandóan képben voltam mindennel, hogy aztán a hétvégén magam is szemtanúja lehessek egy újabb lépcsőfoknak.
Vagyis valamelyest sikerült kezelni a helyzetet, hogy sokat dolgoztam, de az idő mégiscsak rohant. Valahogy a carpe diem kimaradt az életemből.
Pedig most talán jó volna visszaolvasni 1-1 jelesebb esemény leírását, az annak kapcsán felmerülő érzéseket, gondolatokat. Segítene emlékezni.
Vagy képtelen lennék akár egyetlen sort is elolvasni. Nem tudom.
Ezért is tűnik olyan értelmetlennek az ő elvesztése.